,,NIECH ŻYJĄ WAKACJE!''

    Życzymy wszystkim nauczycielom i uczniom bezpiecznych, wspaniałych wakacji.Do zobaczenia we wrześniu.

               Pożegnalny bal szóstoklasistów-

                        22 czerwca 2016 r.

 

 ,,Poloneza czas zacząć…’’- właśnie od tego tańca zaczął się nasz pożegnalny bal. Było to w środę-22.06., dwa dni przed zakończeniem roku szkolnego. Rodzice byli z nas dumni. W końcu dobrze sobie poradziliśmy. Później były listy gratulacyjne, dostaliśmy dyplomy absolwenta.

Na koniec przedstawiliśmy krótkie scenki naszych lekcji. Czy rozpoznacie swoich nauczycieli po ich ,,powiedzonkach’’? Oto niektóre z nich.

1.,,Pozamykajcie książki i zeszyty. Czy jest jakiś ochotnik? ’’

2.,,Czołem,młodzieży’’.Dzisiaj będziemy pracowali w programie Point’’.

3.,,Rozgrzewka zrobiona? To na drabinki!’’.

4.,,Zaraz włączę inspirację, rysujcie już, rysujcie…”

5. ,,Nie martwcie się. Wszystko się jakoś ułoży.”

   Po części oficjalnej w stołówce szkolnej czekał na nas poczęstunek. Bawiliśmy się do 21.30.w rytm znanych hitów dyskotekowych.Na zdjęciu powyżej wystrój stołówki przygotowany przez naszych wspaniałych rodziców.

                                                                                                                                          dziennikarki 

           ZIELONA SZKOŁA na łonie natury

    Na dwudniowy wyjazd do Ośrodka Wypoczynkowego w Kulce czekaliśmy cały rok. Gdy w końcu nadszedł ten dzień, a dokładnie 12 czerwca 2016 r. wyruszyliśmy autokarem w kierunku Szczytna do usytuowanego w środku lasu nad jeziorem Łęsk  celu naszej wyprawy. Po zakwaterowaniu czekało na nas wiele różnych atrakcji. Były to między innymi: zajęcia w  dmuchanych kulach dryfujących na wodzie czyli waterball, jazda dwuśladowymi pojazdami elektrycznymi- segwayami, gry terenowe: straszna i bombowa , zajęcia z survivalu, podczas których powstały trzy szałasy, jakich nie powstydziłby się nawet Robinson Kruzoe. Nie zabrakło również czasu na pełną integrację przy ognisku z animatorem i  wspólną  dyskotekę. Te chwile na długo pozostaną w naszej pamięci.

                                                                                 AP

***************************************                Nasza wersja ,,Kopciuszka''

   Na zajęciach teatralnych pod czujnym okiem naszej nauczycielki języka angielskiego-pani Marty Malewskiej przygotowaliśmy współczesną, angielską wersję ,,Kopciuszka'' i zaprezentowaliśmy ją uczniom naszej szkoły.

Od lewej-my,dziennikarze gazetki- tym razem w roli aktorów:druga od lewej:Amelka,Marta L.,Asia,Marta T.,Zosia,Magda(Gandalf),Agnieszka,Marek i z prawej Wiktoria.

********************************************

Mamy laureata!

Międzyszkolny Konkurs Literacki ,,Dzieci bajki piszą’’- rozstrzygnięty!

   Już po raz trzeci  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. C.K. Norwida w Olsztynie zorganizował Międzyszkolny Konkurs Literacki ,,Młodzi bajki piszą’’. Był on adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Olsztyna i pobliskich miejscowości. Zadaniem uczestników było napisanie tekstu podejmującego tematykę przeciwdziałania agresji i przemocy oraz profilaktyki uzależnień. 16 czerwca 2016 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. W kategorii :komiks najlepszą pracę przygotował uczeń naszej szkoły-Wiktor Witowicz z klasy IV a. Zdobył I miejsce, pokonując 34 uczestników. Otrzymał pamiątkowy medal, dyplom i książkę. Serdecznie gratulujemy sukcesu!

                                                                                   AP

***************************************************************

              ZNAMY WYNIKI SPRAWDZIANU 

     5 kwietnia 2016 r. pisaliśmy ostatni w historii zewnętrzny sprawdzian szóstoklasistów. Na wyniki czekaliśmy do 29 V.Okazało się,że wypadliśmy dobrze,uzyskując w szkole wyniki:83% z języka angielskiego, 74% z języka polskiego i 66% z matematyki. Ogólny wynik klas VI-to 70%.

*******************************************

 

NAJLEPSI W OLSZTYNIE ZNAWCY NARNII

 

  24 maja 2016 r. drużyna naszej szkoły w składzie: Patrycja Tuszyńska, Wiktor Witowicz i Daniela Skowrońska wzięła udział w Olsztyńskim Konkursie Czytelniczym ,,Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa’’. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu ze znajomości lektury oraz zainscenizowanie wybranego fragmentu książki. Nasi reprezentanci przedstawili  scenkę o pierwszym spotkaniu Łucji ( Patrycja) z faunem Tumnusem (Wiktor).Daniela zapowiadała występ grupy.Po zsumowaniu punktów jury przyznało im I miejsce. Uczniowie otrzymali dyplom  i nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa!

                                                                                          AP

                                              fot.Kamila Łotach

***********************************************************

 

Zachęcamy do lektury majowego wydania naszej gazetki-

zakładka:Gazetka online(po prawej stronie, na górze).

                                                                                    zespół redakcyjny

 

************************************************************

                   Czy łatwo być aktorem?

  Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy V c, którzy na języku polskim inscenizowali poznane na lekcjach bajki.Na zdjęciu poniżej

od lewej:Iza(narrator),Martyna(Jan),Wiktoria(modelka) i Ala(Piotr)prezentują bajkę Ignacego Krasickiego ,,Malarze".

 Poniżej od lewej :Magda(słowik),Laura(narrator)i Hania(szczygieł)przedstawiają bajkę ,,Słowik i szczygieł''.Są jeszcze tajemniczy statyści trzymający gałązki.Kto to taki?

***************************************

,,Naplotkowała sosna,że już się zbliża wiosna...''

**************************************                      WYCIECZKA DO STOLICY...

         W mroźny,grudniowy poranek-14 XII 2016 r. klasy szóste wybrały się do Warszawy.Wyjazd zorganizowała nauczycielka historii-pani Irena Dusza.Zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego i Stadion Narodowy.Jest co wspominać.

***************************************               ,,BETLEJEM JEST WŚRÓD NAS''

   Tak jak co roku, tuż przed świętami uczniowie klas 0-VI z wychowawcami oraz licznie przybyli goście spotkali się o 17.00 na placu przed szkołą, by wspólnie zaśpiewać kolędy.Były życzenia, występy klas, Mikołaj z prezentami.

******************************************** 

Gazetka Osiemnastki

XII 2015

wydanie świąteczne ( przedruk)

Boże Narodzenie

Dwa tysiące lat temu w Betlejem na świat przyszedł Jezus Chrystus. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Święta Bożego Narodzenia. Są one poprzedzane Adwentem, który trwa 4 tygodnie. Jest to dla chrześcijan czas czuwania i oczekiwania na Pana Jezusa.

Wigilia

Wigilię Bożego Narodzenia obchodzimy 24 grudnia. W ten dzień wszyscy spotykają się przy stole, na którym jest 12 postnych potraw, m.in. karp, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami Zazwyczaj tydzień przed Wigilią dzieci wraz z rodzicami ubierają choinkę. Wieczorem 24 grudnia, gdy  ujrzą pierwszą  gwiazdkę na niebie, przychodzi do nich Mikołaj. O północy w Kościele odprawiana jest pasterka.

                                                                     Marta L., Zosia G.   

                                           Święta poza granicami Polski

My w Polsce, jemy czerwony barszcz z uszkami, czekamy na pierwszą gwiazdkę i znajdujemy prezenty pod choinką. Jak jest w innych krajach?

                                                                  

Boże Narodzenie w innych krajach

W Niemczech Boże Narodzenie to najważniejsze święto w roku. Przygotowania zaczynają się 4 tygodnie wcześniej. Gospodynie robią wianki z czterema świecami i roztapiają czekoladę na małe ciasteczka, które wkłada się do kalendarza adwentowego. W wielu niemieckich miastach powstają kiermasze bożonarodzeniowe, na których można kupić ozdoby na choinkę, słodycze, przyprawy i wszystko, co skojarzone jest  z tym świętem.

W Wielkiej Brytanii dzieci zawieszają na kominkach czerwone skarpety z nadzieją ,że następnego dnia znajdą w nich prezenty od Świętego Mikołaja. W zamian za upominki zostawiają tam babeczki i marchewki dla reniferów. Natomiast dorośli często spędzają Wigilię w gronie przyjaciół na kolacji w restauracji. W tym kraju typowym posiłkiem jest pieczony, nadziewany indyk podawany z ziemniakami i warzywami. Na deser serwuje się Christmas Pudding czyli słodki pudding z czekoladą, bakaliami, cynamonem i przyprawami do pierniczków.

Stany Zjednoczone to zlepek różnych kultur i tradycji, więc święta bywają wyjątkowo obchodzone. Choinka przeważnie stoi w domach już w drugi dzień po Święcie Dziękczynienia a na stolikach zapala się świeczki pachnące cynamonem czy piernikiem. Prezenty daje się nie tylko swojej rodzinie i przyjaciołom, ale  też sąsiadom oraz znajomym z pracy. Na stole królują: pieczona szynka lub indyk z farszem, sos borówkowy i mashed potatoes (coś w rodzaju puree ziemniaczanego).

Biorąc pod uwagę też inne kraje to święto obchodzi się bardzo różnie. Jednak na pewno wszyscy kochają te polskie z barszczem i krokietami.

                                                                                                 Wiktoria W.

******************************************************************************* Kącik miłośników zwierząt

                                 ,,Cztery łapki''

Cześć! W dzisiejszym artykule napiszę coś o Świętach Bożego Narodzenia. Przeczytacie  o ……. (werble) reniferach!Serdecznie zapraszam!

Renifer to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych, zamieszkujący arktyczną tundrę i lasotundrę w Eurazji i  Ameryce Północnej.

Gęsta sierść reniferów chroni przed mrozem.  Ich pysk  również jest owłosiony, co zapewnia ochronę przed zimnem podczas żerowania w śniegu. Latem futro reniferów przybiera kolor szarobrązowy a zimą białawy. U obu płci występuje  okazałe poroże (nieco mniejsze u samic.) Różni się ono od poroża  innych jeleniowatych—jest półkuliste zakrzywione i zakończone rozgałęzieniami. Renifery co roku zrzucają poroże. Potrafią długo i wytrwale biegać. Większość roku spędzają na wędrówkach, zimą schodzą na południe do zalesionych okolic,  na wiosnę wracają do tundry. Długość życia renifera wynosi 20 lat.

                                                                             Magda Ł.

************************************************************************

 

                KLASOWE WIGILIE 2015

   Tak jak co roku, w ostatni dzień przed przerwą świąteczną odbyły się klasowe Wigilie.Nie zabrakło życzeń, wspólnego śpiewania kolęd, tradycyjnych dań i oczywiście prezentów.Na zdjęciach Wigilia naszej klasy-VI a (ostatnia w podstawówce).

Kącik miłośników zwierząt

 

,,Cztery łapki''

 

Skąd wziąć kota?

Niezbędnik kociego właściciela.

Jakie są odpowiednie kocie smakołyki?

Odpowiedź na te pytania znajdziecie w tym artykule.

 

Skąd wziąć  kota?

Na to pytanie wiele osób odpowie ,że oczywiście ze schroniska. To dobry wybór ,ale kupno kota określonej (lub nieokreślonej) rasy ze sprawdzonej hodowli pozwala uniknąć kłopotów. ♥

 

Niezbędnik kociego właściciela:

♥ posłanie – np. koszyczek z kocem i poduszkami. Inne rozwiązanie to np. igloo.

♥ miseczka- najlepiej ceramiczna, płytka, z szerokim dniem.

♥ kuweta- do kuwety trzeba dokupić żwirek (kilka kuwet, jeśli w domu jest parę pięter).

♥ kocie zabawki- piłeczki, pluszowe myszki, wiszące piórka itp. Można zobaczyć jakie zabawki są w sklepie zoologicznym.

♥ drapaczka

♥kosmetyki- koci szampon, grzebień, szczotka z włosia i wiele innych.

♥ kocia apteczka- gaza,  małe nożyczki, tabletki przeciw wymiotom, środek na biegunki, woda utleniona, termometr elektroniczny i bandaż.

 

Jakie są odpowiednie kocie smakołyki?

Żeby nasz kot był szczęśliwy, musi być zdrowy i dobrze odżywiony. Koty powinny mieć stały dostęp do zwykłej wody. Ich najważniejszym elementem diety jest mięso. Zawiera ono składniki potrzebne kotu min. Kwasy tłuszczowe, aminokwasy egzogenne i witamina A. Koty powinny uzupełniać dietę karmą suchą lub wilgotną.

Najlepiej taką o stałym składzie (jednak taka trochę więcej  kosztuje). Dietę trzeba urozmaicać np. gotowanymi warzywami. ♥

 

Mam nadzieję ,że Wam się artykuł spodobał

czekajcie cierpliwie na kolejny .

 Pozdrawiam

Magda ♥

 

 

HUMOR SZKOLNY

 

Jasio napisał na tablicy:

 

,,fczoraj byłem f szkole”

 

Nauczycielka pyta innego ucznia:

 

-Czy twój kolega dobrze napisał zdanie?

 

-Jasne, że nie, przecież wczoraj była niedziela!

 

*******************************************

 

Jasio chodził do szkoły bardzo brudny , więc jego nauczyciel napisał:

 

- Jasiu śmierdzi, Jasia trzeba umyć.

 

Następnego dnia tata Jasia napisał w dzienniczku :

 

- Jasiu nie jest do wąchania, Jasia trzeba uczyć.

 

*******************************************

 

Pani na lekcji tłumaczy:

 

- Nie ma ani większej, ani mniejszej połowy,bo połowy są zawsze równe.

 

Po chwili dodaje:

 

- Choć wiem, że i tak większa połowa klasy i tak tego nie rozumie.

                                         Aga i Marta T.

 ********************************************

 

 

              FESTIWAL ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

     Tego jeszcze nie było. Uczniowie klas IV-VI przygotowywali z wychowawcami zdrowe dania i prezentowali swoje stoiska.Pomysły naszych rówieśników nie znały granic. Nasza klasa-VIa- postawiła na jabłka- i okazało się to strzałem w dziesiątkę.Zajęliśmy pierwsze miejsce,a jury było pod wrażeniem tego, co można wyczarować z tych typowo polskich owoców.

                                         dziennikarki

Tak prezentowało się nasze stoisko-wszystko dopracowaliśmy w najdrobniejszych szczegółach.

Przygotowaliśmy też plakat o wartościach odżywczych jabłek.

Może spróbujecie wyczarować takie pyszne róże z jabłek i ciasta francuskiego.Przygotowała je z mamą nasza gospodyni-Kasia. 

Czas na degustację...

Nauczyciel przyrody-pan Zdzisław Fabisiak-ogłasza wyniki.

********************************************

                  ROWEROWE AKROBACJE

     Chyba każdy uczeń naszej szkoły w wolnej chwili jeździ na rowerze a nawet dojeżdża nim do szkoły.Okazuje się,że można go również wykorzystać do akrobacji, których popis dał w sali gimnastycznej wielokrotny mistrz Polski-pan Krystian Herba.Byliśmy jedną z nielicznych klas, które mogły podziwiać umiejętności i talent tego wyczynowca.

***************************************

        MOJA ULUBIONA POSTAĆ BAJKOWA

   Miło nam poinformować,że uczeń klasy IV a-

Wiktor Witowicz otrzymał wyróżnienie za wiersz w Ogólnopolskim Konkursie Literackim zorganizowanym przez Europejskie Centrum Bajki.Na konkurs wpłynęło 70 prac z różnych zakątków Polski.Gratulujemy!

 *******************************************

Ważne daty w październiku

 

 

 1 października- dzień muzyki, dzień wegetarianizmu

2 października- dzień zwierząt hodowlanych

4 października- dzień dobroci dla zwierząt

9 października- dzień poczty

14 października– Dzień Nauczyciela

15 października- dzień mycia rąk

16 października- dzień Św. Jana Pawła

19 października- dzień ratownika

25 października- zmiana czasu z letniego na zimowy

27 października- dzień modlitwy o pokój

31 października- dzień oszczędności

                                                                    Aga i Marta T.

********************************************************

 

 

 

               KLASOWY DZIEŃ CHŁOPAKA

    Tak jak co roku, w wielu klasach dziewczęta przygotowały niespodzianki dla chłopców z okazji ich święta.Były życzenia, prezenty, poczęstunek.Poniżej zamieszczamy zdjęcia z obchodów Dnia Chłopaka w naszej klasie-VI a.

***************************************               

               OLSZTYŃSKIE DNI NAUKI

     W dniach 23-25 IX 2015 r. wiele klas pod opieką wychowawców wzięło udział w zajęciach zorganizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Bogata oferta była dostosowana do wieku uczestników.My wzięliśmy udział w warsztatach telewizyjnych i sztuki projektowania. 

********************************************     

      Już po wyborach!- wywiad z nową                         przewodniczącą SU,

        naszą redakcyjną koleżanką-

               Martą Lewarowską

 Wiktoria: Dlaczego zdecydowałaś się kandydować na przewodniczącą szkoły?

Marta: Zdecydowałam się kandydować na przewodniczącą szkoły, żeby  umilić wam czas spędzany w szkole.

W. : Jak się przygotowywałaś do tego?

M. : Przez trzy dni drukowałam  ulotki i planowałam, co zrealizować w szkole.

W. : Co czułaś ,gdy okazało się, że w pierwszej turze jest remis?

M. : Byłam zła, ponieważ myślałam ,że przekonałam więcej uczniów.

W. : Czy spodziewałaś się wygranej?

M. : Tak, spodziewałam się, bo dużo osób przychodziło do mnie i mówiło, że zagłosują na mnie.

W. : Co zamierzasz zrealizować ze swoich pomysłów?

M. :  Zorganizowałam dyskotekę szkolną z okazji Dnia Chłopaka ,która odbyła się 1 października, na pewno zrobię ich więcej.

W. : Dziękuję za wywiad i czas ,który mi poświęciłaś.

                                                        Wiktoria Wilkosz

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego                                   2015/2016

Wybory do Samorządu Uczniowskiego rozpoczęły się 14 września. Kandydatami byli: nasza redakcyjna koleżanka-Marta Lewarowska, Michał Artych, Zuzanna Woźniak i Julia Jędrasik. Wszyscy bardzo się  starali. Każdy stworzył swoją kampanię wyborczą. Wśród propozycji były m.in. ławka koło sali przyrody, muzyczne przerwy, regularne audycje radiowe. Wybory odbyły się we wtorek (22.09.2015r.). W piątek (25.09.2015r.) miała miejsce dogrywka  między Michałem Artychem a Martą Lewarowską. Uczniowie zdecydowali, że przewodniczącą szkoły została Marta,otrzymując dużą przewagę głosów.Gratulujemy wygranej!                                 

                                       Milena W. i Marta L. z VI a

 ********************************************************

Stasiu gotuje...

Krem czekoladowy na poprawę humoru...

 

 Składniki: 350 g gorzkiej czekolady,125 ml mleka,6 jajek,4 łyżki cukru pudru, szczypta soli, 200 ml śmietany kremówki                                                                                                                                           

Wykonanie:

1.Najpierw wrzuć czekoladę do rondelka  a następnie dodaj  mleko. Rozpuść czekoladę w kąpieli  wodnej.  

2.Żółtka jajek roztrzep razem z połową cukru. Wmieszaj je do rozpuszczonej czekolady i podgrzej do temperatury 70 stopni C.

3.Białka jajek ubijaj z odrobiną soli tak, by  stały się sztywne. Następnie przełóż je do wcześniej przygotowanej czekolady.

4.Śmietanę ubij mikserem tak, by stała się sztywna i  ją również dodaj do czekolady.

5. Mus przełóż do salaterek  i wstaw do lodówki na 4 godziny.

 

                                                                 Smacznego!!!

                                                                    Stasiek R.

******************************************************

 

 Ważne daty we wrześniu

 1 września- rocznica wybuchu II wojny światowej, pierwszy dzień szkoły, dzień weterana

8 września- dzień piśmiennictwa, dzień walki z analfabetyzmem

9 września-dzień urody

10 września- dzień drzewa

12 września- dzień pierwszej pomocy

15 września- dzień demokracji

19 września- dzień fauny i flory

21 września- dzień pokoju , dzień służby celnej

27 września- dzień serca, dzień turystyki

28 września- dzień walki ze wścieklizną

30 września-   Dzień Chłopaka

                                                                      Aga i Marta T.

******************************************************